Vishay/Sprague 199D475X9020B1V1E3
199D475X9020B1V1E3 picture photo
Mfg. Part Number
199D475X9020B1V1E3
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 20V 10% RADIAL
Datasheet Download
199D475X9020B1V1E3.pdf
Availability of 199D475X9020B1V1E3
QUANTITY
199D475X9020B1V1E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 199D475X9020B1V1E3
Internal Part NumberEIS-199D475X9020B1V1E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package1,000
SeriesTANTALEX® 199D
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)199D475X9020B1V1E3
Related Links199D475X9, 199D475X9020B1V1E3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
199D475X9020B1V1E3 Details Description
Related parts for 199D475X9020B1V1E3
PCB COPPER CLAD POS 3X4.5"2 SIDE datasheet.pdf
RES SMD 267K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 200V NP0 1808 datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 511 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RACK STABILIZER KIT datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS INLINE PIN datasheet.pdf