Honeywell Sensing and Productivity Solutions 19C500PG4K
19C500PG4K picture photo
Mfg. Part Number
19C500PG4K
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 500PSIG STEEL 100MV OUT
Datasheet Download
19C500PG4K.pdf
Availability of 19C500PG4K
QUANTITY
19C500PG4K Order Process
Ship out your order
Specifications of 19C500PG4K
Internal Part NumberEIS-19C500PG4K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
Series19 mm
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 100 mV (10V)
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply15V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesTemperature Compensated
Termination StylePC Pin, Wire Leads
Maximum Pressure1200 PSI (8273.71 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseCylinder, Threaded
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)19C500PG4K
Related Links19C50, 19C500PG4K Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
19C500PG4K Details Description
Related parts for 19C500PG4K
IC PHASE CONTROLLER OVP 20MLPQ datasheet.pdf
IC AMP/DRIVER DIFF 16-QFN datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
DIN-SGNL COAX F SLD/CRIMP 50OHM datasheet.pdf
QUICK DISCONNECT STANDARD CONN datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LM 5.00/09/135 3.5SN OR datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 3PDT 8A 125V datasheet.pdf
CONN RECEPT 140POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf