Stackpole Electronics Inc. WRF1JT10R0
WRF1JT10R0 picture photo
Mfg. Part Number
WRF1JT10R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES WW 1W 10 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
WRF1JT10R0.pdf
Availability of WRF1JT10R0
QUANTITY
WRF1JT10R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of WRF1JT10R0
Internal Part NumberEIS-WRF1JT10R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWRF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient-80/ +900ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.433" L (5.00mm x 11.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WRF1JT10R0
Related LinksWRF1J, WRF1JT10R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WRF1JT10R0 Details Description
Related parts for WRF1JT10R0
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS 2MM W/EJECT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
2.0 WTB PLG HSG ASSY STR datasheet.pdf
CONTACT FINGER EMI SMD datasheet.pdf
CAP 220MF -20% +80% 3.6V T/H datasheet.pdf