Microsemi Commercial Components 1EZ110D5/TR8
1EZ110D5/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
1EZ110D5/TR8
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 110V 1W DO204AL
Datasheet Download
1EZ110D5/TR8.pdf
Availability of 1EZ110D5/TR8
QUANTITY
1EZ110D5/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1EZ110D5/TR8
Internal Part NumberEIS-1EZ110D5/TR8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)110V
Tolerance±5%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)570 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 83.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1EZ110D5/TR8
Related Links1EZ110, 1EZ110D5/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1EZ110D5/TR8 Details Description
Related parts for 1EZ110D5/TR8
CABLE CAT5 SFTP PATCH YELLOW 10M datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ/3.3V 1A 10UMAX datasheet.pdf
IDC CABLE - HKR10H/AE10G/HPL10H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 51 TYPE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf