Microsemi Commercial Components 1EZ120D10/TR12
1EZ120D10/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1EZ120D10/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 120V 1W DO204AL
Datasheet Download
1EZ120D10/TR12.pdf
Availability of 1EZ120D10/TR12
QUANTITY
1EZ120D10/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1EZ120D10/TR12
Internal Part NumberEIS-1EZ120D10/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)120V
Tolerance±10%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)710 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 91.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1EZ120D10/TR12
Related Links1EZ120D, 1EZ120D10/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1EZ120D10/TR12 Details Description
Related parts for 1EZ120D10/TR12
CONN INSULATOR 2.54MM LENGTH datasheet.pdf
CONN D-BACKSHELL CBL CLAMP 37POS datasheet.pdf
CIR BRKR 20A 12VDC AUTO RESET datasheet.pdf
IC FPGA 180 I/O 256FBGA datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR 35POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP5T datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS WALL MNT PIN datasheet.pdf