Microsemi Commercial Components 1EZ150D2/TR12
1EZ150D2/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1EZ150D2/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 150V 1W DO204AL
Datasheet Download
1EZ150D2/TR12.pdf
Availability of 1EZ150D2/TR12
QUANTITY
1EZ150D2/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1EZ150D2/TR12
Internal Part NumberEIS-1EZ150D2/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)150V
Tolerance±2%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)1300 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 114V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1EZ150D2/TR12
Related Links1EZ150, 1EZ150D2/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1EZ150D2/TR12 Details Description
Related parts for 1EZ150D2/TR12
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO18 0.025" datasheet.pdf
RES MO 1/2W 294 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS DUAL VERT PCB datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 35V X5R 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 2000UF 500V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf