Microsemi Commercial Components 1EZ160D5E3/TR12
1EZ160D5E3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1EZ160D5E3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 160V 1W DO204AL
Datasheet Download
1EZ160D5E3/TR12.pdf
Availability of 1EZ160D5E3/TR12
QUANTITY
1EZ160D5E3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1EZ160D5E3/TR12
Internal Part NumberEIS-1EZ160D5E3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)160V
Tolerance±5%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)1400 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 121.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1EZ160D5E3/TR12
Related Links1EZ160D, 1EZ160D5E3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1EZ160D5E3/TR12 Details Description
Related parts for 1EZ160D5E3/TR12
CONN HEADER 9POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 4.75 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN M8 3POS PLUG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf