MEC Switches 1LS098-15.0
1LS098-15.0 picture photo
Mfg. Part Number
1LS098-15.0
Manufacturer
Product Category
Accessories - Caps
Brief Description
CAP TACTILE ROUND BLK/RED LENS
Datasheet Download
1LS098-15.0.pdf
Availability of 1LS098-15.0
QUANTITY
1LS098-15.0 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1LS098-15.0
Internal Part NumberEIS-1LS098-15.0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitches
Standard Package100
Category Switches
FamilyAccessories - Caps
SeriesMultimec®
Switch TypeTactile
ShapeRound
ColorBlack, Red Lens
IlluminationIllumination Opening
For Use With/Related ProductsMultimec® Series
Mounting TypeSnap Fit
Size6.50mm Dia x 15.00mm H
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1LS098-15.0
Related Links1LS09, 1LS098-15.0 Datasheet, MEC Switches Distributor
1LS098-15.0 Details Description
Related parts for 1LS098-15.0
RES SMD 75K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS MALE R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 50POS 0.156 datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 330PF 500V NP0 2225 datasheet.pdf
TAPE POLY FOAM 1/2" X 5YD datasheet.pdf
TAPE POLY FILM W/SIL ADH 6"X5YD datasheet.pdf
CONN HOUSING 6 POS FOR PIN datasheet.pdf
CLEAN & FINISH ROLL 6"X30' T datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 420MA 590 MOHM datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf