Vishay Semiconductor/Diodes Division 1N4004E-E3/54
1N4004E-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1N4004E-E3/54
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL
Datasheet Download
1N4004E-E3/54.pdf
Availability of 1N4004E-E3/54
QUANTITY
1N4004E-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N4004E-E3/54
Internal Part NumberEIS-1N4004E-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 1A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F15pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N4004E-E3/54
Related Links1N4004, 1N4004E-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1N4004E-E3/54 Details Description
Related parts for 1N4004E-E3/54
IC RMS/DC CONV PRECISION 14-CDIP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT323 datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 2-INP SC-70-5 datasheet.pdf
IC FET RF LDMOS 200W H-36260-2 datasheet.pdf
CONN PLUG 99POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
ADAPTER SOCKET CQ352-FG896 datasheet.pdf
RES 2K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf