Diodes Incorporated 1N4740A-T
1N4740A-T picture photo
Mfg. Part Number
1N4740A-T
Brief Description
DIODE ZENER 10V 1W DO41
Datasheet Download
1N4740A-T.pdf
Availability of 1N4740A-T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1N4740A-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N4740A-T
Internal Part NumberEIS-1N4740A-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLSelect Discrete Devices 20/Feb/2014
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)10V
Tolerance±5%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)7 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 7.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-41
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N4740A-T
Related Links1N47, 1N4740A-T Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
1N4740A-T Details Description
Related parts for 1N4740A-T
RES SMD 619 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 5.89"L X 2.51"W datasheet.pdf
DSUB CABLE - CMP09S/AE09G/CMP09S datasheet.pdf
DIP CABLE - CDP16S/AE16M/CDP16S datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 60VDC 5A SIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12V IN 3.3V OUT datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 20-50V 1.4A datasheet.pdf
CAP CER 110PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf