Microsemi Commercial Components 1N4755CPE3/TR12
1N4755CPE3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N4755CPE3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 43V 1W DO204AL
Datasheet Download
1N4755CPE3/TR12.pdf
Availability of 1N4755CPE3/TR12
QUANTITY
1N4755CPE3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N4755CPE3/TR12
Internal Part NumberEIS-1N4755CPE3/TR12
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)43V
Tolerance±2%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)70 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 32.7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N4755CPE3/TR12
Related Links1N4755C, 1N4755CPE3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N4755CPE3/TR12 Details Description
Related parts for 1N4755CPE3/TR12
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 210PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.82M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 40W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CABLE 4COND 10AWG BLK SHLD 100' datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
RJ11 RA SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
IC POT 100K QUAD I2C 7B 20TSSOP datasheet.pdf
LITEPIPE FLEX RED TRANSP 8" datasheet.pdf