Microsemi Commercial Components 1N4757PE3/TR12
1N4757PE3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N4757PE3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 51V 1W DO204AL
Datasheet Download
1N4757PE3/TR12.pdf
Availability of 1N4757PE3/TR12
QUANTITY
1N4757PE3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N4757PE3/TR12
Internal Part NumberEIS-1N4757PE3/TR12
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)51V
Tolerance±10%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)95 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 38.8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N4757PE3/TR12
Related Links1N4757P, 1N4757PE3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N4757PE3/TR12 Details Description
Related parts for 1N4757PE3/TR12
CONN TERM BLOCK 7.62MM 1POS OR datasheet.pdf
CAP CER 47PF 16V NP0 01005 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .050 SLD datasheet.pdf