Vishay Semiconductor/Diodes Division 1N5235C-TR
1N5235C-TR picture photo
Mfg. Part Number
1N5235C-TR
Brief Description
DIODE ZENER 6.8V 500MW DO35
Datasheet Download
1N5235C-TR.pdf
Availability of 1N5235C-TR
QUANTITY
1N5235C-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5235C-TR
Internal Part NumberEIS-1N5235C-TR
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.8V
Tolerance±2%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr3µA @ 5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 200mA
Operating Temperature175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5235C-TR
Related Links1N523, 1N5235C-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1N5235C-TR Details Description
Related parts for 1N5235C-TR
IC OPAMP GP 350KHZ 8VSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 20POS .156 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
SL 5.08/22/135 3.2SN OR datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
DSUB JUNCTION SHELL datasheet.pdf
HD 38999 187C 187#23 SKT RECP datasheet.pdf
220UF 100V 13X25MM 85C 3500H datasheet.pdf