ON Semiconductor 1N5354BG
1N5354BG picture photo
Mfg. Part Number
1N5354BG
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 17V 5W AXIAL
Datasheet Download
1N5354BG.pdf
Availability of 1N5354BG
QUANTITY
1N5354BG Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5354BG
Internal Part NumberEIS-1N5354BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 14/Aug/2008
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingBulk
Voltage - Zener (Nom) (Vz)17V
Tolerance±5%
Power - Max5W
Impedance (Max) (Zzt)2.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 12.9V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1A
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseT-18, Axial
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5354BG
Related Links1N53, 1N5354BG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1N5354BG Details Description
Related parts for 1N5354BG
EVAL BOARD NE6510179A 1.9GHZ datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.710" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 499 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf