Microsemi Commercial Components 1N5359A/TR12
1N5359A/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5359A/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 24V 5W T18
Datasheet Download
1N5359A/TR12.pdf
Availability of 1N5359A/TR12
QUANTITY
1N5359A/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5359A/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5359A/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)24V
Tolerance±10%
Power - Max5W
Impedance (Max) (Zzt)3.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 17.3V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1A
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseT-18, Axial
Supplier Device PackageT-18
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5359A/TR12
Related Links1N5359, 1N5359A/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5359A/TR12 Details Description
Related parts for 1N5359A/TR12
RES SMD 40.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HOUSING 36POS .100" DUAL datasheet.pdf
INDICATOR 24V 8MM RECESSED RED datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2POS 10MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
SL2.5X3 W/ADH GRY PVC DUCT MOD datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPTACLE PRESS datasheet.pdf
OFF-DELAY WITH RESET 11-PIN datasheet.pdf
6800UF 6,3V 18X18X16 MM 105C 700 datasheet.pdf