Microsemi Commercial Components 1N5365BE3/TR12
1N5365BE3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5365BE3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 36V 5W T18
Datasheet Download
1N5365BE3/TR12.pdf
Availability of 1N5365BE3/TR12
QUANTITY
1N5365BE3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5365BE3/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5365BE3/TR12
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)36V
Tolerance±5%
Power - Max5W
Impedance (Max) (Zzt)11 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 25.9V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1A
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5365BE3/TR12
Related Links1N5365B, 1N5365BE3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5365BE3/TR12 Details Description
Related parts for 1N5365BE3/TR12
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
TAPE DOUBLE COATED 1"X 36YD datasheet.pdf
CONN MALE M12 3POS STR 2M CABLE datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
TRANS PNP 160V 1.5A DPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 277K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 39POS JAM NUT SKT datasheet.pdf