Microsemi Commercial Components 1N5917APE3/TR12
1N5917APE3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5917APE3/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 4.7V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5917APE3/TR12.pdf
Availability of 1N5917APE3/TR12
QUANTITY
1N5917APE3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5917APE3/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5917APE3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)4.7V
Tolerance±10%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 1.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5917APE3/TR12
Related Links1N5917A, 1N5917APE3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5917APE3/TR12 Details Description
Related parts for 1N5917APE3/TR12
IC DDR SDRAM 512MBIT 5NS 66TSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
SIDACTOR 4CHP 380V 250A MS013 datasheet.pdf
IC CLK MULT PLL STD DRV 16-SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS SOT363 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 2A SOD123S datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CABLE 5POS STR PLUG-SOCKET 1.1M datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf