Microsemi Commercial Components 1N5917BP/TR12
1N5917BP/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5917BP/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 4.7V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5917BP/TR12.pdf
Availability of 1N5917BP/TR12
QUANTITY
1N5917BP/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5917BP/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5917BP/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)4.7V
Tolerance±5%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 1.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5917BP/TR12
Related Links1N5917, 1N5917BP/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5917BP/TR12 Details Description
Related parts for 1N5917BP/TR12
KEYPAD 16 KEY W/LEGEND SEALED datasheet.pdf
IC CLK TIME MODULE ETHERNET datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 6V 20% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 20NS 28SOJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
RES 196 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf