Microsemi Commercial Components 1N5919BP/TR8
1N5919BP/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
1N5919BP/TR8
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 5.6V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5919BP/TR8.pdf
Availability of 1N5919BP/TR8
QUANTITY
1N5919BP/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5919BP/TR8
Internal Part NumberEIS-1N5919BP/TR8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±5%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)2 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 3V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5919BP/TR8
Related Links1N5919, 1N5919BP/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5919BP/TR8 Details Description
Related parts for 1N5919BP/TR8
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
IC PWR INTRFACE SWITCH 24-SSOP datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711 datasheet.pdf
COMBO 13W3 M PCB STR G 75O TIN datasheet.pdf
MICRO 37C P 24" YEL JACKS NI datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 1.3W DO41 datasheet.pdf