Microsemi Commercial Components 1N5922APE3/TR12
1N5922APE3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5922APE3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 7.5V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5922APE3/TR12.pdf
Availability of 1N5922APE3/TR12
QUANTITY
1N5922APE3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5922APE3/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5922APE3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)7.5V
Tolerance±10%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)3 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5922APE3/TR12
Related Links1N5922A, 1N5922APE3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5922APE3/TR12 Details Description
Related parts for 1N5922APE3/TR12
CONN PC PIN CIRC 0.020DIA GOLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 7/16 UNF 5V datasheet.pdf
CAP CER 15UF 25V Y5U RADIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 30.1MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf