Microsemi Commercial Components 1N5923AE3/TR13
1N5923AE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
1N5923AE3/TR13
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 8.2V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5923AE3/TR13.pdf
Availability of 1N5923AE3/TR13
QUANTITY
1N5923AE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5923AE3/TR13
Internal Part NumberEIS-1N5923AE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)8.2V
Tolerance±10%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)3.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 6.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5923AE3/TR13
Related Links1N5923A, 1N5923AE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5923AE3/TR13 Details Description
Related parts for 1N5923AE3/TR13
RES SMD 124 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO .063W STER 12TQFN datasheet.pdf
ID SENSOR RFID MODULE 2-HEAD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A 250VAC 50VDC datasheet.pdf