Microsemi Commercial Components 1N5924BE3/TR13
1N5924BE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
1N5924BE3/TR13
Brief Description
DIODE ZENER 9.1V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5924BE3/TR13.pdf
Availability of 1N5924BE3/TR13
QUANTITY
1N5924BE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5924BE3/TR13
Internal Part NumberEIS-1N5924BE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)9.1V
Tolerance±5%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)4 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5924BE3/TR13
Related Links1N5924B, 1N5924BE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5924BE3/TR13 Details Description
Related parts for 1N5924BE3/TR13
SCR DBL HISCR 1000V 105A ADDAPAK datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 2.6A 61 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 38POS 2MM T/H datasheet.pdf
4P 2.5/.54 AMP-ULTREX REC HSG datasheet.pdf
CBL ASSY MINI DIN MALE 6' 4POS datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf