Microsemi Commercial Components 1N5930E3/TR13
1N5930E3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
1N5930E3/TR13
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 16V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5930E3/TR13.pdf
Availability of 1N5930E3/TR13
QUANTITY
1N5930E3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5930E3/TR13
Internal Part NumberEIS-1N5930E3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)16V
Tolerance±20%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 12.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5930E3/TR13
Related Links1N5930, 1N5930E3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5930E3/TR13 Details Description
Related parts for 1N5930E3/TR13
IC BUFF TRI-ST QD N-INV 14DIP datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 1000 OHM .23A datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
POT 5K OHM 1/20W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ PECL SMD datasheet.pdf
CABLE 3COND 12AWG YELLOW 250' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 499K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 931K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48V 200W datasheet.pdf