ON Semiconductor 1N5936BRLG
1N5936BRLG picture photo
Mfg. Part Number
1N5936BRLG
Brief Description
DIODE ZENER 30V 3W AXIAL
Datasheet Download
1N5936BRLG.pdf
Availability of 1N5936BRLG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1N5936BRLG Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5936BRLG
Internal Part NumberEIS-1N5936BRLG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 06/Oct/2006
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 14/Aug/2008
Standard Package6,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)30V
Tolerance±5%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)28 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 22.8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5936BRLG
Related Links1N593, 1N5936BRLG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1N5936BRLG Details Description
Related parts for 1N5936BRLG
MOSFET N-CH 30V 80A LFPAK datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A SOT223-6 datasheet.pdf
IC MOSFET RF N-CHAN NI-400S datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 10MA SC70-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS DL HORIZ SMD datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
IC ECONOSCILLATOR SS 8UMAX datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf