Microsemi Commercial Components 1N5939BP/TR12
1N5939BP/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5939BP/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 39V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5939BP/TR12.pdf
Availability of 1N5939BP/TR12
QUANTITY
1N5939BP/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5939BP/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5939BP/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)39V
Tolerance±5%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)45 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 29.7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5939BP/TR12
Related Links1N5939, 1N5939BP/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5939BP/TR12 Details Description
Related parts for 1N5939BP/TR12
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES .03 OHM 1% 1W AXIAL WW datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A SOT223 datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .5MM 20POS datasheet.pdf
CONN RCPT 200POS .050 R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ CLICK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SL-SMT 3.50/04/90LF 1.5SN BK datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 15W datasheet.pdf
F39-EJ0995-D datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 25MA 20V datasheet.pdf