Microsemi Commercial Components 1N5949BE3/TR13
1N5949BE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
1N5949BE3/TR13
Brief Description
DIODE ZENER 100V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5949BE3/TR13.pdf
Availability of 1N5949BE3/TR13
QUANTITY
1N5949BE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5949BE3/TR13
Internal Part NumberEIS-1N5949BE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)100V
Tolerance±5%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)250 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 76V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5949BE3/TR13
Related Links1N5949B, 1N5949BE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5949BE3/TR13 Details Description
Related parts for 1N5949BE3/TR13
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 18V 17W datasheet.pdf
TERM BLOCK W/DIODE WM BG datasheet.pdf
IC RCVR AMP DIFF 3.3V-5V 10-MSOP datasheet.pdf
IC TRANSP LATCH QUAD P/N 16-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 20V 10% RADIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.8KV 400A DO200AA datasheet.pdf
CONN RCPT FH 80POS .050 VERT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
USB 2.0 FLASH MEDIA CTRLR W/HUB datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 1.544MHZ CMOS SMD datasheet.pdf