Microsemi Commercial Components 1N5951APE3/TR12
1N5951APE3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5951APE3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 120V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5951APE3/TR12.pdf
Availability of 1N5951APE3/TR12
QUANTITY
1N5951APE3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5951APE3/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5951APE3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)120V
Tolerance±10%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)380 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 91.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5951APE3/TR12
Related Links1N5951A, 1N5951APE3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5951APE3/TR12 Details Description
Related parts for 1N5951APE3/TR12
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RES 243 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 54POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf