Microsemi Commercial Components 1N5955PE3/TR12
1N5955PE3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5955PE3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 180V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5955PE3/TR12.pdf
Availability of 1N5955PE3/TR12
QUANTITY
1N5955PE3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5955PE3/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5955PE3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)180V
Tolerance±20%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)900 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 136.8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5955PE3/TR12
Related Links1N5955P, 1N5955PE3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5955PE3/TR12 Details Description
Related parts for 1N5955PE3/TR12
CONN PCI EXPRESS 164POS VERT PCB datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 15NS 68PLCC datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 3.3V SOT23-5 datasheet.pdf
ADAPTER ATMEL 8051 DIP40/PLCC52 datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
ELECT VAC PORTABLE 120VAC W/ACC datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 6.3V X5R 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
IGBT 600V 120A 79W TO-3PF datasheet.pdf