ON Semiconductor 1N6268ARL4G
1N6268ARL4G picture photo
Mfg. Part Number
1N6268ARL4G
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC AXIAL
Datasheet Download
1N6268ARL4G.pdf
Availability of 1N6268ARL4G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1N6268ARL4G Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N6268ARL4G
Internal Part NumberEIS-1N6268ARL4G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 06/Oct/2006
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 14/Aug/2008
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesMosorb™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)6.4V
Voltage - Breakdown (Min)7.13V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp11.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AD, Axial
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N6268ARL4G
Related Links1N626, 1N6268ARL4G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1N6268ARL4G Details Description
Related parts for 1N6268ARL4G
POLYSWITCH PTC RESET 1.6A AMMO datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A SOT223 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 39A TDSON-8 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
IC BATTERY CHARGER 2A 12DFN datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 490MA 1.3 OHM datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN SMA PLUG R/A 50OHM SOLDER datasheet.pdf
STUFFER DUOPLUG MK II datasheet.pdf
CONN HEADER Z-PACK 110POS datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.00075UF RADIAL datasheet.pdf