Microsemi Commercial Components 1PMT5928C/TR13
1PMT5928C/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
1PMT5928C/TR13
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 13V 3W DO216AA
Datasheet Download
1PMT5928C/TR13.pdf
Availability of 1PMT5928C/TR13
QUANTITY
1PMT5928C/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1PMT5928C/TR13
Internal Part NumberEIS-1PMT5928C/TR13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)13V
Tolerance±2%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)7 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 9.9V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-216AA
Supplier Device PackageDO-216AA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1PMT5928C/TR13
Related Links1PMT592, 1PMT5928C/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1PMT5928C/TR13 Details Description
Related parts for 1PMT5928C/TR13
OPTOISOLTR 2.5KV 2CH DARL 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MODULE DDR 1GB 184-DIMM VLP datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.1A SOT23 datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 7.5MM datasheet.pdf
RES 29.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS PIN datasheet.pdf
CONN HDR 72POS 0.100 SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS 7.92MM R/A TIN datasheet.pdf