ON Semiconductor 1SMA28AT3G
1SMA28AT3G picture photo
Mfg. Part Number
1SMA28AT3G
Brief Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMA
Datasheet Download
1SMA28AT3G.pdf
Availability of 1SMA28AT3G
QUANTITY
1SMA28AT3G Order Process
Ship out your order
Specifications of 1SMA28AT3G
Internal Part NumberEIS-1SMA28AT3G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Assebly/Test Site 18/Mar/2014
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)28V
Voltage - Breakdown (Min)31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)8.8A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency430pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageSMA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1SMA28AT3G
Related Links1SMA2, 1SMA28AT3G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1SMA28AT3G Details Description
Related parts for 1SMA28AT3G
RES ARRAY 9 RES 1K OHM 10SIP datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 58POS datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 3.15A 125VAC/VDC datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS INLINE PIN datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 500W datasheet.pdf
CAP FILM 430NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf