ON Semiconductor 1SMA33CAT3
1SMA33CAT3 picture photo
Mfg. Part Number
1SMA33CAT3
Brief Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMA
Datasheet Download
1SMA33CAT3.pdf
Availability of 1SMA33CAT3
QUANTITY
1SMA33CAT3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1SMA33CAT3
Internal Part NumberEIS-1SMA33CAT3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 20/Aug/2008
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7.5A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency190pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageSMA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1SMA33CAT3
Related Links1SMA3, 1SMA33CAT3 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1SMA33CAT3 Details Description
Related parts for 1SMA33CAT3
RES SMD 365 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 24 (17 + 7 Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 150PF 400VAC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
POWER STRIP 3OUT 25'CRD ORANGE datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPDT datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 250MA 800 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf