Vishay/Dale RNC50J2370BSRSL
RNC50J2370BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2370BSRSL
Brief Description
RES 237 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2370BSRSL.pdf
Availability of RNC50J2370BSRSL
QUANTITY
RNC50J2370BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2370BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2370BSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2370BSRSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2370BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2370BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J2370BSRSL
CONN HEADER .100 SINGL R/A 32POS datasheet.pdf
TERM SOLDER SLOT .340" .135"L datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT PCB TIN datasheet.pdf
SENSOR SS HALL EFFECT RATIOMETRC datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf