ON Semiconductor 1SMB13CAT3G
1SMB13CAT3G picture photo
Mfg. Part Number
1SMB13CAT3G
Brief Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMB
Datasheet Download
1SMB13CAT3G.pdf
Availability of 1SMB13CAT3G
QUANTITY
1SMB13CAT3G Order Process
Ship out your order
Specifications of 1SMB13CAT3G
Internal Part NumberEIS-1SMB13CAT3G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginAssembly/Test Transfer 06/Jul/2015
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)13V
Voltage - Breakdown (Min)14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency630pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1SMB13CAT3G
Related Links1SMB1, 1SMB13CAT3G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1SMB13CAT3G Details Description
Related parts for 1SMB13CAT3G
PHOTOINTERRUPTER REFLEC 1MM SMD datasheet.pdf
IC CNTRLR DC-DC SOT23-8 datasheet.pdf
IC HEX INVERTER W/OD OUT 14TVSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
15P 2.5/.54 AMP-ULTREX REC HSG datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 403MA 430 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 10% 1411 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE SKT RA datasheet.pdf