ON Semiconductor 1SMB26CAT3
1SMB26CAT3 picture photo
Mfg. Part Number
1SMB26CAT3
Brief Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMB
Datasheet Download
1SMB26CAT3.pdf
Availability of 1SMB26CAT3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1SMB26CAT3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1SMB26CAT3
Internal Part NumberEIS-1SMB26CAT3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 20/Aug/2008
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V
Voltage - Breakdown (Min)28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency330pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1SMB26CAT3
Related Links1SMB2, 1SMB26CAT3 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1SMB26CAT3 Details Description
Related parts for 1SMB26CAT3
IDC CABLE - MKC40K/MC40G/MKC40K datasheet.pdf
MODULE PROCESSOR PIC16F87,88 datasheet.pdf
RES WW 2W 0.33 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4250K 2SMD datasheet.pdf
BRAID TC TUBULAR 3/16" 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 8COND 0.093 SILVER 500' datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf