Central Semiconductor Corp 1SMC28CA TR13
1SMC28CA TR13 picture photo
Mfg. Part Number
1SMC28CA TR13
Brief Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMC
Datasheet Download
1SMC28CA TR13.pdf
Availability of 1SMC28CA TR13
QUANTITY
1SMC28CA TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1SMC28CA TR13
Internal Part NumberEIS-1SMC28CA TR13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration of Compliance
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingCut Tape (CT)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)28V
Voltage - Breakdown (Min)31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)33A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1SMC28CA TR13
Related Links1SMC28, 1SMC28CA TR13 Datasheet, Central Semiconductor Corp Distributor
1SMC28CA TR13 Details Description
Related parts for 1SMC28CA TR13
RES SMD 910K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CABLE 2COND 26AWG BLUE/WHITE datasheet.pdf
RND SPACER 0.085" NYLON 16.13MM datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 1W HOOK datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V DIN RAIL datasheet.pdf