Fairchild Semiconductor 1V5KE180A
1V5KE180A picture photo
Mfg. Part Number
1V5KE180A
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 154VWM 246VC DO201AE
Datasheet Download
1V5KE180A.pdf
Availability of 1V5KE180A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1V5KE180A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1V5KE180A
Internal Part NumberEIS-1V5KE180A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,250
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)154V
Voltage - Breakdown (Min)171V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp246V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.1A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AE, Axial
Supplier Device PackageDO-201AE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1V5KE180A
Related Links1V5K, 1V5KE180A Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
1V5KE180A Details Description
Related parts for 1V5KE180A
ADAPTER 8-SOIC TO 8-DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 166MHZ 86TSOP datasheet.pdf
CAP FEEDTHROUGH AC 10A Y2 datasheet.pdf
RES 487K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR PROBE NTC 10K OHM 1% datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DBL 2MM T/H datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M12 NYLON 55MM datasheet.pdf