Rubycon 2.5DMB50M18X40
2.5DMB50M18X40 picture photo
Mfg. Part Number
2.5DMB50M18X40
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 50F 20% 2.5V THROUGH HOLE
Datasheet Download
2.5DMB50M18X40.pdf
Availability of 2.5DMB50M18X40
QUANTITY
2.5DMB50M18X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2.5DMB50M18X40
Internal Part NumberEIS-2.5DMB50M18X40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesDMB
PackagingBulk
Capacitance50F
Tolerance±20%
Voltage - Rated2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 70°C
TerminationThrough Hole
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2.5DMB50M18X40
Related Links2.5DMB5, 2.5DMB50M18X40 Datasheet, Rubycon Distributor
2.5DMB50M18X40 Details Description
Related parts for 2.5DMB50M18X40
IC TRPL VID BUFF 500MHZ 16-TSSOP datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 120V TO220 datasheet.pdf
PHOTOTRANS 1.9MM RND BLACK GWING datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf