Aries Electronics, Inc. 20-003-152FB
20-003-152FB picture photo
Mfg. Part Number
20-003-152FB
Manufacturer
Product Category
Flat Flex, Ribbon Jumper Cables
Brief Description
CABLE 20POS .100 JUMPER 3 INCH
Datasheet Download
20-003-152FB.pdf
Availability of 20-003-152FB
QUANTITY
20-003-152FB Order Process
Ship out your order
Specifications of 20-003-152FB
Internal Part NumberEIS-20-003-152FB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyFlat Flex, Ribbon Jumper Cables
Series152FB
Cable TypeRibbon
Number of Conductors20
Pitch0.100" (2.54mm)
Length3.00" (76.20mm)
Length - Exposed Ends0.125" (3.18mm)
Termination StyleCompletely Exposed Wires on Both Sides with Protective Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20-003-152FB
Related Links20-003, 20-003-152FB Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
20-003-152FB Details Description
Related parts for 20-003-152FB
CONN PC PIN CIRC .094DIA TINLEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC FIFO 4096X18 12NS 32PLCC datasheet.pdf
CONN COMMONING POLY 5CKT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
ANT TWO-WAY RADIO 400-420MHZ BN datasheet.pdf
IC ADC 12BIT PAR 200MSPS 48VQFN datasheet.pdf
RES SMD 9.09KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 855MA 500 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf