Aries Electronics, Inc. 20-1518-11H
20-1518-11H picture photo
Mfg. Part Number
20-1518-11H
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD
Datasheet Download
20-1518-11H.pdf
Availability of 20-1518-11H
QUANTITY
20-1518-11H Order Process
Ship out your order
Specifications of 20-1518-11H
Internal Part NumberEIS-20-1518-11H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series518
PackagingBulk
TypeDIP, 0.2" (5.08mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)20 (2 x 10)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostGold
Contact Finish Thickness - Post10µin (0.25µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20-1518-11H
Related Links20-15, 20-1518-11H Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
20-1518-11H Details Description
Related parts for 20-1518-11H
LED GREEN CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC ENCODER RGB-NTSC/PAL 28-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS W/SOCKET INSERT datasheet.pdf
IC OPAMP DIFFERENTIAL 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 342VWM 706VC DO201 datasheet.pdf
IC POWER SUPPLY SEQUENCER 24QFN datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 107 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER DC-DC 2.75VDC 30A SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 30POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN RCPT 38POS PNL MNT PIN datasheet.pdf