Bourns Inc. 2000-5R6-V-RC
2000-5R6-V-RC picture photo
Mfg. Part Number
2000-5R6-V-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 9.7A 6.9 MOHM TH
Datasheet Download
2000-5R6-V-RC.pdf
Availability of 2000-5R6-V-RC
QUANTITY
2000-5R6-V-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 2000-5R6-V-RC
Internal Part NumberEIS-2000-5R6-V-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package154
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series2000
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance5.6µH
Tolerance±20%
Current Rating9.7A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)6.9 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.680" Dia (17.27mm)
Height - Seated (Max)0.410" (10.41mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2000-5R6-V-RC
Related Links2000-5, 2000-5R6-V-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2000-5R6-V-RC Details Description
Related parts for 2000-5R6-V-RC
EVALUATION MODULE FOR ADS7871 datasheet.pdf
TERMINAL FORK NON INS 12-10AWG datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 5% 1W 1020 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 750K OHM 10% 100W datasheet.pdf
CONN RCPT WALL MNT 12POS PIN datasheet.pdf
EVAL MODULE W/WIFI FOR AM1808 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf