Amphenol Aerospace Operations SJT00RT-22-53P(014)
SJT00RT-22-53P(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJT00RT-22-53P(014)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 53POS WALL MNT PINS
Datasheet Download
SJT00RT-22-53P(014).pdf
Availability of SJT00RT-22-53P(014)
QUANTITY
SJT00RT-22-53P(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT00RT-22-53P(014)
Internal Part NumberEIS-SJT00RT-22-53P(014)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert22-53
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT00RT-22-53P(014)
Related LinksSJT00RT-2, SJT00RT-22-53P(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT00RT-22-53P(014) Details Description
Related parts for SJT00RT-22-53P(014)
VARISTOR 351V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.62MM 1POS BK datasheet.pdf
RES 102 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 8POS 15MM datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 5MM datasheet.pdf
IC MIXER 2.2-2.7GHZ 36LFCSP datasheet.pdf
FERRITE CORE ER 3UH N49 datasheet.pdf
Connector Receptacle 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf