FFF 20020011-H161B01LF
20020011-H161B01LF picture photo
Mfg. Part Number
20020011-H161B01LF
Datasheet Download
20020011-H161B01LF.pdf
Availability of 20020011-H161B01LF
QUANTITY
20020011-H161B01LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 20020011-H161B01LF
Internal Part NumberEIS-20020011-H161B01LF
Standard Package315
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series02-508
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions16
Positions Per Level16
Number of Levels1
Pitch0.200" (5.08mm)
Voltage - IEC-
Current - UL12A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm²1-2.5mm²
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesMating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20020011-H161B01LF
Related Links20020011-, 20020011-H161B01LF Datasheet, FFF Distributor
20020011-H161B01LF Details Description
Related parts for 20020011-H161B01LF
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 3.4KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANSMITTER FIBER OPTIC 13.2MBPS datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
LED BASE T3 1/4 MINI PANEL IND datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 2W SMBG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf