FFF 20020316-G231B01LF
20020316-G231B01LF picture photo
Mfg. Part Number
20020316-G231B01LF
Brief Description
500 TB FXD 180 TMT
Datasheet Download
20020316-G231B01LF.pdf
Availability of 20020316-G231B01LF
QUANTITY
20020316-G231B01LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 20020316-G231B01LF
Internal Part NumberEIS-20020316-G231B01LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTerminal Blocks
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
Series21-500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level23
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current16A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingCopper Alloy - Tin Plated
Clamp Material - PlatingCopper Alloy - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20020316-G231B01LF
Related Links20020316-, 20020316-G231B01LF Datasheet, FFF Distributor
20020316-G231B01LF Details Description
Related parts for 20020316-G231B01LF
IDC CABLE - MSD34K/MC34G/MSD34K datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A 8MSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.7MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 213K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.5V 10W datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 270 OHM 0404 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS BLACK datasheet.pdf
FUSE 36KV 63AMP 3.5" DIN datasheet.pdf