FFF 20020327-D201B01LF
20020327-D201B01LF picture photo
Mfg. Part Number
20020327-D201B01LF
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
381 TB FXD 180 TMT
Datasheet Download
20020327-D201B01LF.pdf
Availability of 20020327-D201B01LF
QUANTITY
20020327-D201B01LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 20020327-D201B01LF
Internal Part NumberEIS-20020327-D201B01LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Design 28/Apr/2014
PCN Part NumberAnytek Integration 02/Apr/2015
Standard Package110
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
Series26-381
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level20
Pitch0.150" (3.81mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingCopper Alloy - Tin Plated
Clamp Material - PlatingCopper Alloy - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20020327-D201B01LF
Related Links20020327-, 20020327-D201B01LF Datasheet, FFF Distributor
20020327-D201B01LF Details Description
Related parts for 20020327-D201B01LF
CONN RCPT 12 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONV DC/DC 155VIN 18.5VOUT 10W datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 90V 2A AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 36PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CTV 29C 29#16 PIN PLUG datasheet.pdf
100UF 10V 6X11 105C RAD datasheet.pdf