FFF 20021311-00096T1LF
20021311-00096T1LF picture photo
Mfg. Part Number
20021311-00096T1LF
Brief Description
Connector Receptacle 96 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
20021311-00096T1LF.pdf
Availability of 20021311-00096T1LF
QUANTITY
20021311-00096T1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 20021311-00096T1LF
Internal Part NumberEIS-20021311-00096T1LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesMinitek 127™ 20021311
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions96
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.050" (1.27mm)
Mounting TypeThrough Hole
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)20021311-00096T1LF
Related Links20021311-, 20021311-00096T1LF Datasheet, FFF Distributor
20021311-00096T1LF Details Description
Related parts for 20021311-00096T1LF
CAP FILM 560PF 2% 16VDC 0603 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 16DIP datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 840MA 260 MOHM datasheet.pdf
IC DRVR DSPL LED 36-SSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 250PF 12KV R85 AXIAL datasheet.pdf
D-SUB FILTER 15POS IP67 datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 7.5K OHM 10SRT datasheet.pdf