E-Switch 200AWMSP1T2A1M7RE
200AWMSP1T2A1M7RE picture photo
Mfg. Part Number
200AWMSP1T2A1M7RE
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
200AWMSP1T2A1M7RE.pdf
Availability of 200AWMSP1T2A1M7RE
QUANTITY
200AWMSP1T2A1M7RE Order Process
Ship out your order
Specifications of 200AWMSP1T2A1M7RE
Internal Part NumberEIS-200AWMSP1T2A1M7RE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model200AWMSPxT2A1M7xE.stp
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series200A
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length6.10mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle, Vertical
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Bushing ThreadUnthreaded
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life50,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)200AWMSP1T2A1M7RE
Related Links200AWMSP, 200AWMSP1T2A1M7RE Datasheet, E-Switch Distributor
200AWMSP1T2A1M7RE Details Description
Related parts for 200AWMSP1T2A1M7RE
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 1/8" datasheet.pdf
RES 20K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SENSOR 6MLP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 8SOP datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 145MA 6.1 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf