E-Switch 200AWMSP5T1A1M2QE
200AWMSP5T1A1M2QE picture photo
Mfg. Part Number
200AWMSP5T1A1M2QE
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V
Datasheet Download
200AWMSP5T1A1M2QE.pdf
Availability of 200AWMSP5T1A1M2QE
QUANTITY
200AWMSP5T1A1M2QE Order Process
Ship out your order
Specifications of 200AWMSP5T1A1M2QE
Internal Part NumberEIS-200AWMSP5T1A1M2QE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information200A Series RoHS Cert of Compliance
3D Model200AWMSPxT1A1M2xE.stp
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series200A
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Off-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length10.16mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Bushing ThreadUnthreaded
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life50,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)200AWMSP5T1A1M2QE
Related Links200AWMSP, 200AWMSP5T1A1M2QE Datasheet, E-Switch Distributor
200AWMSP5T1A1M2QE Details Description
Related parts for 200AWMSP5T1A1M2QE
RES 909 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 1A 115V datasheet.pdf
SWITCH PUSH 4PST 5A 250V datasheet.pdf
CAP THIN FILM 4.7PF 100V 0805 datasheet.pdf
CAP CER 20PF 1.5KV NP0 1808 datasheet.pdf
SOCKET ADAPTER 56TSOP SUPERPRO5K datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 50V P2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf