Rubycon 200BXF33MT810X16
200BXF33MT810X16 picture photo
Mfg. Part Number
200BXF33MT810X16
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
200BXF33MT810X16.pdf
Availability of 200BXF33MT810X16
QUANTITY
200BXF33MT810X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 200BXF33MT810X16
Internal Part NumberEIS-200BXF33MT810X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBXF
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current260mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)200BXF33MT810X16
Related Links200BXF33, 200BXF33MT810X16 Datasheet, Rubycon Distributor
200BXF33MT810X16 Details Description
Related parts for 200BXF33MT810X16
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220AB datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator I2C Dimming 500mA (Flash) Camera Flash 12-DSBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
IGBT 650V 80A 349W TO3P datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 49POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
HDM datasheet.pdf
SWITCH 60A NON-F 3P UL98 datasheet.pdf