E-Switch 200MDP1T2B1M6REH
200MDP1T2B1M6REH picture photo
Mfg. Part Number
200MDP1T2B1M6REH
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
200MDP1T2B1M6REH.pdf
Availability of 200MDP1T2B1M6REH
QUANTITY
200MDP1T2B1M6REH Order Process
Ship out your order
Specifications of 200MDP1T2B1M6REH
Internal Part NumberEIS-200MDP1T2B1M6REH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
Power Switch Overview
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series200
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length5.33mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Right Angle
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 4.95mm Dia
Bushing Thread10-48
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life30,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)200MDP1T2B1M6REH
Related Links200MDP1T, 200MDP1T2B1M6REH Datasheet, E-Switch Distributor
200MDP1T2B1M6REH Details Description
Related parts for 200MDP1T2B1M6REH
DIODE GEN PURP 600V 20A WAFER datasheet.pdf
KIT 10EA OF 18 POPULAR TVS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MEM FIFO 512X9 35NS 28DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 9-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 562 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 128MA 7.5 OHM datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf